Kemik erimesi olanlar nasıl beslenmeli?

Merhaba annemde kemik erimesi olduğunu öğrendik. Kemik erimesi sebebi ile sonradan yaptırdığı implant dişlerinin tamamı döküldü. Biz şimdi bu dişleri yeniden yaptıracağız fakat bu durumun tekrarlanmaması için beslenmesinde nelere dikkat etmesi gerekir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim...

Es*** Me*** ve 2 kişi daha merak ediyor

Cevaplar

Dyt. Merve Nur Erol
7 ay önce

Merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun.
Osteoporoz(kemik erimesi) durumunda kemik yapımı ve onarımı açısından en önemli mineraller kalsiyum, fosfor ve magnezyumdur. Bunların vücuda alımını artırıp, vücuttan atan faktörlerden de uzaklaşmak gerekir.
Kalsiyum açısından en zengin besinler süt ve süt ürünleridir. Günde 2 porsiyon süt/yoğurt+1-2 dilim peynir kalsiyum ihtiyacını karşılar. Laktoz intoleransı durumunda laktozsuz süt veya yoğurt tercih edilebilir.
Fosfor minerali de kalsiyum kadar önemlidir ve et ve süt ürünleri iyi kaynaklarıdır. Diyette et ve süt ürünlerinin dengeli olmalıdır çünkü kalsiyum-fosfor dengesinin bozulması kalsiyumun etkili bir şekilde kullanılamaması ile sonuçlanabilir.
Magnezyum da kemik sağlığı için çok önemlidir ve beslenme rutinine kuruyemişler(ceviz, çiğ badem, kabak çekirdeği) eklenerek yeterli alınmalıdır.
D vitamini,kemik sağlığı ve kalsiyum emilimi açısından önemlidir. Günde 15 dk güneşlenmek ve her gün yumurta tüketmek yeterli D vitamini alımı için tavsiye edilir.
Kalsiyum ve D vitamini diyetle yeterince alınamadığı durumlarda doktor kontrolünde takviye olarak alınabilir.
Omega 3 yağ asitlerinin de kemik kaybına karşı koruma sağlayabileceği yönünde çalışmalar vardır.
Fazla sodyum ve kafein alımı ise kemikten kalsiyum atıcı etkisinden dolayı sınırlanmalıdır(tuz ve çay/kahve).
Ayrıca diyette bol sebze ve 3-4 porsiyon taze meyve olmalı ve rafine şeker mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Es*** Me***
7 ay önce

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.