Toplam 8 içerik

Kısa Bilgiler

Sağlıklı beslenme, zayıflama, anne ve çocuk beslenmesi gibi diyetle ilgili konular üzerine paylaşılan kısa bilgiler.

Brokoli Doğru Hazırlama Teknikleri

1-Brokoli küçük parçalar halinde doğranıp 10-15 dk bekletilmeli. Bu sayede sulforofan açığa çıkar. 2-Sulforofan bileşikleri sayesinde kansersavar etkisi vardır. Pişirilirken hardal kullanılırsa bu bileşiğin etkisi artar. 3-Buharda pişirme en güzel yöntemdir. Su kaynadıktan sonra 7-8dk pişirilmeli.

8 ay önce
8 0
Karabuğday ve Hastalık İlişkisi

Gluten içermediği için çölyak hastaları için uygun bir besindir. Yüksek miktarda karabuğday tüketiminin çölyak hastalarda herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığı görülmüştür. Yüksek posa ve magnezyum içeriği ile kan şekeri ve kan basıncı kontrolünde de önemlidir.

8 ay önce
6 0
Karabuğday

Karabuğday; her ne kadar isminde buğday kelimesini barındırsa da, aslında buğday familyasına değil, kuzukulağıgiller familyasına mensuptur. Yaprakları pazıya benzeyen bir bitkinin tohumudur. Tahıla benzeyen bir bitkidir ve bu nedenle gluten içermez.

8 ay önce
5 0
Beyaz Çay

Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay aynı bitkiden elde edilir. Bitkinin yaprakları tomurcukken beyaz çay için toplanır. Beyaz çay diğerlerine kıyasla daha az işlem görür, daha fazla antioksidan bileşen içerir, kafein içeriği daha düşüktür. Metabolizmayı hızlandırarak diyetinizi destekler. Günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

8 ay önce
12 0
Stresi/kaygıyı Azaltmayı Destekleyen Besinler

Bazı besinler stres seviyesini azaltmayı destekler. Kabak çekirdeği, kefir, yoğurt, yağlı balıklar (somon, sardalya, alabalık) ve yumurta bu besinlerdendir. Stresli dönemlerde günlük beslenmeye eklenmesi tavsiye edilir.

10 ay önce
7 0
Stresliyken Tüketimi Önerilmeyen Besinler

Şeker içeriği yüksek besinler ve kafein içeren besinler (çay, kahve, kakao) kaygıyı/stresi tetikleyebilir ve tüketimi stresliyken tavsiye edilmez.

10 ay önce
10 0
İlk Besin Önemli

Bebeklerde 30 bin tat tomurcuğu varken yetişkinlerde 9 bin tat tomurcuğu bulunur. İlk besin sebze olduğunda ileride sebze tüketiminin daha fazla olduğu görülmüştür.

10 ay önce
13 2
Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne sütü/mama ve ek gıda arasında 1-2 saat olmalı, besinler tek tek denenmeli, her yeni besin için 3 gün kuralına uyulmalı bu olası bir alerjik reaksiyon durumunda sebebin kolayca anlaşılmasını sağlar. Besin denemeleri aç/tok ve uykusuzken yapılmamalı, çocuğa besin hakkında bilgi verilerek farkındalıklı beslenme sağlanmalı.

10 ay önce
15 0