Anne Sütü Nasıl Artırılır? (Süt Artırıcı Galaktagoglar)

Anne Sütü Nasıl Artırılır? (Süt Artırıcı Galaktagoglar)

Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ve onu sadece emzirerek besliyorsanız "Sütüm bebeğime yetiyor mu?" Sorusu aklınızdan geçmiştir muhakkak. Eğer bunu çevrenizle paylaşmışsanız onlardan da şekerli yiyecekler tüketmeniz konusunda tavsiye gelmiş olmalı:)

Şekerli Besinler Gerçekten Sütü Artırır mı?

Aslında bu konuda bilimsel bir veri yok. Ancak şekerli besinler su tüketimini artırdığı için dolaylı bir katkısı olabilir. Fakat bu süt artırmanın sağlıklı bir yolu değildir. Çünkü şeker sütün kalitesini olumsuz etkilerken annenin kalori alımını artırarak kilo almasına neden olabilir. Ki bu uğurda kilo alıp diyetisyen kapısını çalmış çok anne vardır.

Peki Anne Sütü Nasıl Artar?

Sütü artıran esas faktör ten teması, sık emzirme, yeterli sıvı alımı, annenin pozitif duygu durumudur.

Bir de anne sütünü artıran bazı besinler (süt artırıcı, galaktagoglar) var tabi. Gelin bir de onları inceleyelim.

 • Anne sütünü, süt yapan dokuları uyararak artıran galaktagoglar: Çemen otu, ısırgan otu, rezene, deve dikeni, yabani kuşkonmaz.
 • Kanıta dayalı çok veri olmamasına karşın, dereotu, yulaf, hurma, zencefil, arpa, pirinç, üzüm çekirdeği, kimyon çörekotu, sarımsak gibi besinler de süt artırmak için sıklıkla kullanılır.
Bu Besinler Nasıl Kullanılır?
 • Dikkat edilmesi gereken anneye uygun, dengeli bir diyete ek olarak bu besinlerin tüketilmesidir.
 • Annenin yeterli protein ve sıvı alımı süt üretimi için önemlidir.
 • Diyetteki yağ kaynakları sütün yağ asiti örüntüsünü belirleyeceği için önemlidir.
 • Annenin tüketecegi diyet, sütünün kalitesini doğrudan etkiler.
 • Yani annenin sağlıklı bir diyete ek olarak bu galaktagogları kullanacağı miktarı yine bir uzmanın belirlemesi en doğrusudur.
 • Süt artıracak mantığıyla fazla miktarda tüketilmeleri yan etkilere sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Bebeğinize sütünüzün yetip yetmediğini mutlaka bir uzmana danışın ve yetmeme durumu varsa bu önerileri yine bir uzman eşliğinde uygulayın.

Anne sütünü artırmanın en güçlü yolu bol bol emzirme ve ten temasıdır bunu hiç unutmayın. Kendinize ve bebeğinize inanın. Eğer bir sağlık sorunu yoksa bu önerilerle bebeğinize sütünüz yetecektir hiç endişe etmeyin. Ve en önemlisi sütünüz yetse de yetmese de siz çok iyi bir annesiniz bunu hiç unutmayın :)

Anne Sütünü Atıracak Çay Tarifi

1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu, 1 tatlı kaşığı ısırgan otu, 1 tatlı kaşığı rezene sıcak suya eklenerek 10 dk demlenmesi için beklenerek süzülür. Günde 2-3 fincan içilebilir. Aroma için limon ve kabuk tarçın eklenebilir.

Bu öneriler sağlık sorunu olmayan kişiler içindir. Herhangi bir kronik hastalığınız veya düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bitkisel destek almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.


Diyetisyen

 
11 ay önce
14 1 512


Yorumlar

  Ka*** De***
  11 ay önce

  Benim gibi tüm anneler için çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık